Облік музейних колекцій. Нормативна база і практична робота

15 лютого  2018 р. Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського провів семінар з обліку музейних колекцій для співробітників музеїв області.

У 2016 р. Міністерство культури України  затвердило Інструкцію з організації обліку музейних предметів та Положення про фондово-закупівельну комісію музею, впровадження яких у практичну діяльність музею викликало чимало питань.

Протягом 2017 р. музей імені В.В. Тарновського адаптував ці нормативні документи для себе: розробляв форми актів приймання-передавання музейних предметів, заяв і цивільно-правових договорів, протоколів ФЗК з обговорення різних питань порядку денного тощо. Спирались на попередні внутрішні документи, цікавилися досвідом колег з інших українських музеїв. Після консультації зі спеціалістом Міністерства культури були розроблені нові положення про фондово-закупівельну комісію Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського та фондову комісію його філії – Військово-історичного музею, яка веде окремий облік музейного зібрання; завершується підготовка і нової інструкції музею імені В.В. Тарновського з обліку музейних предметів. Тож своїми напрацюваннями вирішили поділитися з колегами.

У семінарі взяло участь 28 співробітників комунальних музеїв області, у тому числі головні зберігачі обласних музеїв імені Григорія Галагана та Михайла Коцюбинського, Менського, Ніжинського, Новгород-Сіверського, Прилуцького краєзнавчих музеїв та інших, які вже впроваджують нові інструкції. Заступник директора музею з наукової роботи Л. Линюк і головний зберігач Г. Арендар розповіли присутнім про новації в діяльності ФЗК і порядку обліку, нагадали про вимоги до основних і допоміжних облікових документів. Відбувався жвавий діалог. Найбільше питань стосувалося вимог отримувати заяви та укладати угоди з власниками речей про передачу, дарування, закупівлю їх до музеїв, видачу музейних предметів на тимчасове користування іншим установам, наукові уніфіковані паспорти на музейні предмети; торкнулися й електронного обліку музейних предметів. Всі бажаючі могли отримати в електронному варіанті текст Інструкції з організації обліку музейних предметів (наказ МК № 580 від 27.07.2016) і додатки до неї, а також Положення про фондово-закупівельну комісію Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського та протоколи чотирьох її засідань, консультацію не лише з питань науково-фондової роботи, а й інших напрямів діяльності.

Семінар був корисний не лише для слухачів (сподіваємося), а і для його організаторів: показав, які питання при підготовці нової музейної інструкції з обліку треба прописати чіткіше, на чому варто активніше наголошувати на засіданнях ФЗК та у заявах і угодах з приватними особами.

One thought on “Облік музейних колекцій. Нормативна база і практична робота

  1. Лютий 25, 2018 at 17:21

    Дуже гарна справа! Але, як кажуть, є одне але… Є, наприклад, музеї, що існують при відомчих установах. І хоча законодавство визначає їх як окрему категорію музейних закладів, все решта на них не поширюється. Аж до того, що там немає штату працівників… Хоча там є надзвичайно цінні та унікальні речі! Наприклад – музеї Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя!
    Як на мене, треба звернути увагу на такі музеї, підкріпити їх нормативною базою, визначити чітко юридичний статус, налагодити облік експонатів, визначити для них штатну структуру та уключити до загальнодержавної музейної системи як повноправні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.